Nieopodal Stevens Point, siedziby naszej redakcji, znajduje się miejscowość o bardzo swojskiej nazwie Toruń. Jego mieszkańcy, szczególnie ci młodsi, którzy być może nie znają miasta-bliźniaka w Polsce, powinni być z niego dumni. Toruń to bowiem miasto o ogromnej tradycji, na zawsze kojarzone z Kopernikiem, także związane z Gwiazdą Polarną. Znajduje się tam bowiem Archiwum Emigracji.
Archiwum zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem wszelkiego rodzaju archiwaliów, księgozbiorów, dzieł sztuki i pamiątek związanych z życiem i działalnością polskiej emigracji w XX wieku. Archiwum Emigracji gromadzi spuścizny ludzi pióra, wydawców, ludzi nauki i artystów polskich tworzących na świecie; ponadto księgozbiory, archiwa instytucji społecznych, kulturalnych i politycznych, galerii sztuki, oficyn wydawniczych i księgarskich oraz wszelkie pamiątki po wychodźstwie polskim XX wieku. Znajdują się tam także pamiątki i archiwalne wydania Gwiazdy Polarnej.
Dzisiejszy Toruń to również miasto, w którym jego mieszkańcom bardzo dobrze się żyje. Odsetek osób uważających, że żyje się tu gorzej niż w innych miastach, jest niski – 11 proc. – i znacznie przewyższa go wskaźnik uważających, iż Toruń jest lepszym miejscem do życia niż inne miasta – 31 proc. Warto dodać, że mieszkańcy Torunia są równie zadowoleni z poziomu życia jak mieszkańcy miast w Polsce najwyżej w tych kategoriach ocenianych.
A nie są to wcale wielkie miasta z centralnej i południowej Polski. W polskim rankingu zadowolenia z życia w miastach prowadzi bowiem Rzeszów. Ale inne miasta ze ściany wschodniej gonią lidera. Zbadano np., jaki obraz miasta i władz wyłania się z wypowiedzi mieszkańców Lublina, Olsztyna i Torunia. I właśnie w Lublinie żyje się bardzo dobrze. Aż 93 proc. zapytanych mieszkańców deklaruje satysfakcję z życia w swoim mieście. Spośród miast wojewódzkich bardziej zadowoleni są tylko mieszkańcy Rzeszowa i Zielonej Góry.
Olsztynianie również dość wysoko oceniają poziom życia w swoim mieście – 84 proc. deklaruje zadowolenie. Do jednych z najbardziej zadowolonych z życia w swoim regionie należą mieszkańcy Białegostoku. To potwierdza, że miasta ze wschodniej części Polski nie wydają się być już na gorszej pozycji niż inne regiony kraju.
Lublin np. wśród swoich mieszkańców ma jedną z najwyższych ocen transportu publicznego, dostępności i kontaktu z urzędem miejskim, usług komunalnych i oferty kulturalnej.
Wspomniany Toruń najlepiej wypada w ocenie pracy prezydenta miasta Michała Zaleskiego. Już od 19 lat realizuje on swoją wizję Torunia. Przyjęty przez niego plan działania przynosi efekty. Mieszkańcy pozytywnie oceniają służbę zdrowia, sieć i rozbudowę dróg publicznych, ofertę kulturalną i sportową. By się o tym przekonać, wystarczy spacer po toruńskim Rynku Staromiejskim. Każdego dnia pełno tam zachwyconych jego zabytkową architekturą turystów i mieszkańców.
Jacek Hilgier
pointpub@sbcglobal.net