czwartek, 21 listopada, 2024

XXX Sejm Związku Klubów Polskich w USA

Andrzej Moniuszko

W sobotę 11 września br. odbył się jubileuszowy Sejm ZKP, który podsumował działalność organizacji za ostatnie cztery lata, a także wyznaczył cele na kolejną kadencję. Odbywający się co trzy lata Sejm jest najwyższą władzą ZKP. To w czasie jego obrad podejmowane są najważniejsze decyzje związane z działalnością organizacji i wybierany jest zarząd ZKP i dyrektorzy.

Trochę historii 

W bieżącym roku mija 93 lat od powstania Związku Klubów Polskich w USA. Kontynuuje on idee swego patrona Wincentego Witosa i założycieli organizacji propagując kulturę polską, zwyczaje, tradycje polskie i katolickie poprzez organizację obchodów wydarzeń historycznych, patriotycznych i religijnych. ZKP jest również organizacją charytatywną i edukacyjną, która służy pomocą Polonii od chwili swego powstania.

Początki organizacji wiążą się z powstaniem Związku Klubów Małopolskich, który połączył siły i zjednoczył pojedyncze kluby polonijne. Inauguracyjne zebranie związku z udziałem przedstawicieli 12 organizacji odbyło się 22 maja 1928 roku. Związek włączał się w działalność polityczną, popierając polityków polskiego pochodzenia zainteresowanych polonijnymi problemami. To z inicjatywy ZKM jedna z najdłuższych ulic Chicago zyskała nazwę Generała Kazimierza Pułaskiego. W 1936 roku uchwalono Konstytucję ZKM, a w 1937 roku odbył się I Zjazd ZKM, na którym uchwalono nazwę Związek Klubów Małopolskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a godłem wybrano siewcę rzucającego ziarno na zaoraną glebę. W 1951 delegaci uzgodnili zmianę nazwy „Zjazd” na „Sejm”, co podkreślało wagę organizowanych spotkań. W maju 1978 odbył się XIV Sejm ZKM. Wzięło w nim już udział 99 członków reprezentujących 33 organizacje. Podjęto wówczas decyzję o zmianie nazwy na Związek Klubów Polskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki, co dało możliwość klubom i stowarzyszeniom z innych regionów do przystępowania do organizacji. 

Aktualnie związek zrzesza 37 klubów. Działają przy nim m.in.: Komitet Wyborów Królowej Parady Dnia Konstytucji 3 maja, Chór im. Fr. Chopina, Teatr Ludowy Rzepicha i Dziecięcy Zespół Taneczny Wawel, Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, oraz Stowarzyszenie Ułanów Polskich im. T. Kościuszki.

Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez ZKP są m.in. Parada Dnia Konstytucji 3 maja, Festiwal Dożynkowy, obchody rocznicy Mordu Katyńskiego, Tragedii Smoleńskiej oraz agresji Rosji na Polskę 17 września 1939 roku, które na stałe weszły do kalendarza wydarzeń polonijnych. ZKP jest członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois oraz Muzeum Polskiego w Ameryce. Od 2010 roku ZKP, jako pierwsza chicagowska organizacja, patronuje Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która służy finansowym wsparciem działań organizacji.

Wydarzenia związane z jubileuszowym sejmowaniem miały uroczystą oprawę i trwały przez dwa dni. W sobotę 11 września posłowie podczas obrad podsumowali działalność związku przez ostatnie cztery lata oraz wyznaczyli plan działania organizacji na najbliższe trzy lata.  Prezydium w składzie: dr Łucja Mirowska-Kopeć (przewodnicząca), Janusz Góra, Stanisław Zima i Maria Boduch czuwało nad prawidłowym przebiegiem sejmu i sprawnie kierowało pracami komisji i obradami posłów. W przeprowadzonych wyborach nowym prezesem ZKP została wieloletnia działaczka klubowa, prezes Towarzystwa Dolnośląskiego w Chicago, dr Łucja Mirowska-Kopeć. Wybrani zostali także czterej wiceprezesi: Maria Boduch – prezes Klubu Kwików, Maria Majchrowska – prezes Klubu Brzeziny, Ryszard Bober – Klub Błażowa, Władysław Wyrwał – prezes Klubu Gręboszów, sekretarzem został prezes Klubu Błażowian – Jan Bator, skarbnikiem wybrana została Ewa Rumińska – Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, sekretarzem finansowym Maria Rysz reprezentująca Klub Białostocki. Korespondentem ZKP wybrana została Iwona Wolski – Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej. Sejm wybrał także dyrektorów: Jan Góra – Klub Brzeziny, Jan Kućmierz – Klub Kwików, Alicja Pierzchała – Towarzystwo Dolnośląskie w Chicago, Bogdan Placek – Klub Pilzno, Eugeniusz Przytula – Klub Dołęga, Alina Szymczyk – Stowarzyszenie Literatów Polskich im. św. Jana Pawła II, a przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Hanna Kapica. Sejm uhonorował ustępującego prezesa Jana Kopcia w uznaniu jego zasług tytułem Honorowego Prezesa, natomiast aktualnego kapelana, ks. Ryszarda Miłka, Honorowym Kapelanem.

W niedzielę, 12 września o godzinie 13.30 odprawiona została uroczysta posejmowa msza św. w kościele pw. św. Franciszka Borgii w Chicago, IL, którą celebrował ks. kapelan Ryszard Miłek w towarzystwie ks. Grzegorza Wójcika i diakona Irka Mocarskiego. W wygłoszonej homilii nawiązującej do przesłania ewangelii ks. Miłek podkreślił, iż wiara to nie puste słowa, ale czyny, które są dla tych słów podporą. Kapłan wskazał, iż działalność ZKP jest przykładem takiej konkretnej pracy, która służy Polonii i wspólnocie wiernych.

Po mszy świętej w sali restauracyjnej Lone Tree Manor w Niles odbył się uroczysty bankiet, na który przybyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele klubów, stowarzyszeń, chóru i towarzystw zrzeszonych w ZKP. Po wprowadzeniu sztandarów przez Stowarzyszenie Ułanów im. Tadeusza Kościuszki Królowa Parady 3 maja Paulina Kosińska odśpiewała hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych. Maria Rysz, pełniąca rolę gospodyni wieczoru, przywitała gości honorowych, wśród nich konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago Małgorzatę Bąk-Guzik, wiceprezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Jacka Gracę, wiceprezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Urszulę Gawlik, wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej Annę Dunajewską i delegatkę szkoły im gen. Andersa Brygidę Urban. Legion Młodych Polek reprezentowały: prezydent Kathy Lesny-Evans i wiceprezydent Paulina Kulka. W imieniu Związku Podhalan w Ameryce Północnej wystąpił prezes Stanisław Sarna. Polsko-Słowiańską Unię Kredytową reprezentowali: dyrektor krajowy Bogdan Ogórek i menadżer oddziału w Norridge Anna Hebel-Czarnecka. Przedstawicielem Zrzeszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki w czasie uroczystości był prezes Andrzej Stopa.

Odczytane zostały również listy gratulacyjne dla uczestników sejmu, m.in. od Adama Kwiatkowskiego – sekretarza stanu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Jana Dziedziczaka – pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Jana Kieniewicza – dyrektora Biura Spraw Międzynarodowych w kancelarii Senatu, Timothy’ego C. Evansa – sędziego głównego Sądu Okręgowego Powiatu Cook. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP na ręce prezesa oraz całego zarządu złożył podziękowania za inicjatywy mające na celu wzmocnienie więzi Rodaków z Polską i życzył realizacji kolejnych przedsięwzięć przyczyniających się do promowania Rzeczypospolitej Polskiej w świecie. 

Po powitaniu uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych członków związku. 

Po przedstawieniu zebranym nowo wybranych władz przysięgę od zarządu, dyrektorów i komisji rewizyjnej odebrał kapelan związku ks. Ryszard Milek. Spotkanie z okazji sejmu było okazją do wyrażenia podziękowań i wręczenia wyróżnień i dyplomów dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla działalności ZKP. Wśród laureatów znaleźli się m.in.: były prezes ZKP Jan Kopeć, konsul generalny Małgorzata Bąk-Guzik, dr Łucja Mirowska-Kopeć, ks. Ryszard Miłek i przedstawiciele mediów. Uczestnicy bankietu z radością przywitali skarbnika powiatu Cook Marię Pappas, która złożyła nieformalną wizytę uczestnikom spotkania. Zaprezentowała zebranym swoje umiejętności gry na keyboardzie, a w swoim krótkim wystąpieniu podkreśliła przyjacielskie związki, jakie łączą ją z amerykańską Polonią i organizacjami polonijnymi. 

W czasie bankietu wystąpił zespół taneczny Polonia ze Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego, a oprawę muzyczną zapewnił wokalista i instrumentalista Marek Kalinowski. Uczestnicy bankietu bawili się do późnych godzin popołudniowych.

Andrzej Moniuszko

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze