Gdy 2 września 1939 r., dzień po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, Helena Lenard spotkała się ze swoimi koleżankami, aby zainicjować pomoc dotkniętym wojną rodakom, nie przypuszczała, iż przez następne 80 lat jej organizacja – Legion Młodych Polek – będzie symbolem polskości i patriotyzmu amerykańskiej Polonii. Gdy w czasie II wojny światowej Legion przekazał zebrane 3 tysiące dolarów Komitetowi Amerykańskiemu na zakup trzech karetek, jego działaczki nie sądziły, iż 80 lat później suma uzbieranych datków sięgnie ponad 2 miliony dolarów, które przeznaczane będą na pomoc w dziedzinie m.in. kultury, nauki i edukacji.
Gdy działaczki Legionu w 1940 r. organizowały pierwszy Bal Amarantowy, nie spodziewały się, iż stanie się on najbardziej prestiżową imprezą towarzysko-charytatywną i jednym z ważniejszych wydarzeń w środowisku chicagowskiej Polonii. Gdy pierwsze debiutantki zostały przedstawione uczestnikom uroczystości w 1945 roku, nie przewidywały, iż w ich ślady pójdą setki młodych dziewcząt polskiego pochodzenia, a debiutowanie na balu Legionu będzie uważane za rytuał zaistnienia towarzyskiego młodych polskich kobiet na terenie Chicago i poza nim.
Po przerwie spowodowanej pandemią 82. Bal Legionu Młodych Polek tradycyjnie odbył się w sali balowej Hotelu Hilton w Chicago, 26 lutego br. Na tegoroczne świętowanie zaprosiły Panie: prezydent Legionu, Kathy Leśny Evans, i przewodniczące balu – Paulina Kulka oraz Cherilyn Smoron Denisiuk, które wraz z członkiniami organizacji włożyły olbrzymi trud w przygotowanie uroczystości.
Główne wydarzenie balu – prezentację debiutantek i wybór królowej – poprzedziło powitanie zebranych przez Kathy Leśny-Evans. Wśród honorowych gości byli m.in.: Agata Grochowska – konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago do spraw Polonii, Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Mirosław Niedziński – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois, dr Łucja Kopeć-Mirowska – przewodnicząca Związku Klubów Polskich, i Maria Pappas – skarbnik powiatu Cook. Listy gratulacyjne do organizatorów uroczystości wystosowali m.in.: gubernator stanu Illinois JB Pritzker, senator Richard J. Durbin i arcybiskup Andrew P. Wypych.
Prezydent gorąco podziękowała sponsorom balu, m.in. Prospect Dental, Copernicus Center, Asterix LLC, Polish & Slavic Federal Credit Union, Idea Furniture, Libra Electric, Seiken Dojo, Sunlight Tech, Inc., Troy Commercials. Stypendia dla królowej i dam dworu przyznały m.in Chicago Society Foundation, Copernicus Foundation i Isabelli Stralce.
Po odśpiewaniu hymnów przez debiutantki i tancerzy duszpasterskiego błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Marek Smółka, koordynator Polonijnego Duszpasterstwa w Archidiecezji Chicago.
Bal Amarantowy rozpoczął się majestatycznym polonezem Pożegnanie ojczyzny Michała Ogińskiego, który tradycyjnie rozpoczyna najważniejsze towarzyskie spotkania w polskim społeczeństwie. Taniec w wykonaniu byłych i obecnych prezesek i członkiń zarządu Legionu jest symbolem integracji wielopokoleniowej kobiet.
Cherilyn Smoron Denisiuk mówiła o przygotowaniach do Balu Amarantowego; Paulina Kulka przedstawiła osiem debiutantek na 82.: Rachel Carlson, Maeve Cieśla, Klaudia Jarek, Marianna Mosz, Jennifer Rigo-Wojnicka, Maya Pawlusiewicz, Kayla Wiśnieski, Kaya Wzorek. Dziewczęta paradowały na parkiecie w pięknych sukniach w towarzystwie partnerujących im ojców lub innych dorosłych mężczyzn z rodziny. Następnie każda z debiutantek wychodziła na środek sali i wykonała ukłon, nazywany również królewskim na cztery strony świata, witając w ten sposób zgromadzonych gości. Tegoroczne debiutantki zaprezentowały się w układzie choreograficznym przygotowanym przez prezesa Muzem Polskiego w Ameryce, Ryszarda Owsianego, który również czuwał nad stroną artystyczną wieczoru.
Zakończeniem tej części prezentacji był wspólny taniec z rodzicem, a następnie z partnerującym młodej damie chłopakiem w przygotowanych specjalnie na tę okazję układach choreograficznych, aby pozyskać jak największe uznanie publiczności.
Zgodnie z tradycją w tym współzawodnictwie o palmę pierwszeństwa nie decyduje uroda – wszystkie uczestniczki są zawsze urocze – ale łączna kwota pieniędzy zebranych przez nie na cele charytatywne. Już przez wiele miesięcy przed uroczystością debiutantki uczestniczyły w spotkaniach takich jak m.in. wieczór andrzejkowy, wigilia w Polskim Muzeum w Ameryce i świętojanki. Brały również udział w akcjach charytatywnych, wspomagając m.in. Midwest Veteran’s Closet, Constance Church Food Pantry and The Kid’s Pantry. Do ich zadań należała także sprzedaż zaproszeń na bal i ogłoszeń do balowego pamiętnika.
Po tanecznych popisach debiutantki przeprowadziły finałową kwestę na działalność charytatywną Legionu Młodych Polek, oferując gościom czerwone róże. Dodajmy też, iż dochód z działalności dobroczynnej debiutantek będzie przeznaczony na działalność statutową organizacji; one też będą miały decydujący głos, w jaki sposób będzie on rozdysponowany.
W oczekiwaniu na finałowy werdykt uczestnicy balu znakomicie bawili się na parkiecie przy muzyce na żywo, próbując swoich umiejętności tanecznych w tańcach klasycznych.
Królową 82. Balu Amarantowego została Kayla Wiśnieski, która otrzymała koronę i $3000 stypendium. Kayla ma 17 lat, jest uczennicą liceum w Lake Forest, a jej ulubionymi przedmiotami są literatura i dziennikarstwo; z tym ostatnim wiąże swoją przyszłość. W wolnym czasie zapoznaje rówieśników w Klubie Wielowyznaniowym z polskimi tradycjami. – Jestem dumna z tego, że mogę być częścią tego wydarzenia. Mam nadzieję, że zebrane pieniądze pomogą w działalności Legionu – powiedziała.
Tytuł Pierwszej Damy Dworu przyznano Klaudii Jarek, uczennicy IV klasy liceum Lake Park w Roselle, która otrzymała $2000 stypendium; miano Drugiej Damy Dworu i $1000 zdobyła Maeve Cieśla, uczennica III klasy liceum Lyons Township w Western Springs.
Część oficjalną uroczystości zakończył biały mazur w wykonaniu uczestniczek balu – debiutantek z minionych lat.
Z laurami i tytułami zwyciężczyń Balu Legionu Młodych Polek wiążą się nie tylko zaszczyty, ale i obowiązki. Laureatki będą częstymi gośćmi uroczystości, spotkań, imprez i akcji charytatywnych organizacji polonijnych w Chicago. Jednym z najbliższych wydarzeń, na których społeczność polonijna będzie mogła podziwiać wdzięk i urodę Królowej i Dam Dworu, będzie Parada Dnia Konstytucji 3 Maja i towarzyszące jej uroczystości. Wszystkie debiutantki włączą się w nurt działania organizacji, kontynuując szlachetne cele, piękną tradycję i elegancję, połączone z pielęgnowaniem patriotyzmu.
Tekst i zdjęcia
Andrzej Moniuszko
1-Kathy Lesny-Evans powitała zgromadzonych gości
2-Duszpasterskiego błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Marek Smółka
3-Wspólne zdjęcie na chwilę przed odtańczeniem poloneza
4-Poloneza czas zacząć
5-Goście balu
6-Sharon Smoron Denisiuk opowiedziała o przygotowaniach do balu
7-Paulin Kulka przedstawiła zgromadzonym debiutantki 2022
8-Klaudia Wzorek
9-Jennifer Rigo-Wojnicka
10-Marianna Mosz
11-Klaudia Jarek
12-Kayla Wisneski z koroną
13-Debiutantki z organizatorkami
14-Królowa i Damy Dworu z organizatorkami
15– Królowa Balu Legionu Młodych Polek Kayla Wisneski
16-Biały Mazur zakończył bal