sobota, 23 listopada, 2024

Obchody 43. rocznicy podpisania porozumienia sierpniowego

LESZEK WĄTRÓBSKI

– To tu w Szczecinie rodziła się także Solidarność. Tu podpisano również pierwsze porozumienia – powiedział Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Zapoczątkowany po styczniowym strajku (1971) nowy czas prób ostatecznie obnażył niewydolność systemu komunistycznego zniewolenia i doprowadził do konsolidacji samorządów pracowniczych, wzrostu świadomości społecznej ludzi pracy, a w konsekwencji do narodzin wolnego związku zawodowego „Solidarność”, który zapoczątkował wielkie zmiany społeczne i ustrojowe w Polsce.

A później nastąpił szczeciński Sierpień ’80, podczas którego doszło do masowych protestów robotniczych przeciwko błędom w zarządzaniu krajem przez kierownictwo partii i rządu.

W lipcu roku 1980 doszło do pierwszych strajków, które objęły swoim zasięgiem ponad dwieście zakładów w niemal połowie województw Polski, w których uczestniczyło ponad 95 tys. osób.

Istotnym czynnikiem rzutującym na nastroje wśród załóg były wówczas niedostatki w zaopatrzeniu rynku i wysokie tempo wzrostu kosztów utrzymania, odczuwane zwłaszcza w grupach pracowników najniżej zarabiających. Niezadowolenie nie ominęło też szeregów partyjnych (wśród 10 mln członków późniejszej Solidarności było około 1 mln członków partii).

30 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie kończące strajki organizowane na Pomorzu Zachodnim. Wraz z porozumieniami podpisanymi dzień później w Gdańsku oraz 3 września w Jastrzębiu-Zdroju zakończyły one niemal dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce.

O odsłanianym pomniku Bohaterów Stycznia ‘71 mówił Juliusz Słowacki – prezes Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień 70 – Styczeń 71”: – Napis na pomniku brzmi: „Żądamy niezależnych związków zawodowych grudzień 70 /styczeń 71”. To wtedy protestujący robotnicy po raz pierwszy sformułowali żądanie wolnych od partii związków zawodowych. Jakże prorocze to było żądanie. Przecież 10 lat później narodziła się Solidarność.

W imieniu NSZZ „Solidarność” i mieszkańców województwa zachodniopomorskiego bardzo dziękuję panu Prezydentowi za przybycie i jednocześnie proszę o odsłonicie wraz z Eugeniuszem Szerkusem (członkiem komitetu strajkowego w stoczni im. Warskiego w Szczecinie) – bohaterem tamtych wydarzeń – pomnika poświęconego uczestnikom strajku w styczniu 1971 roku w Szczecinie. Jest to moment historyczny. I czujemy się dumni, mogąc w ten sposób oddać hołd bohaterom, dzięki odwadze których Polska jest dziś krajem wolnym i demokratycznym, zrzeszonym w rodzinie takich samych demokratycznych państw Unii Europejskiej.

Pomnik poświęcił następnie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. On też modlił się o „współczesne pokolenie umęczone ziemi zachodniopomorskiej, a przecież tak ciągle ufne i pełne woli, aby budować dobro, zgodę i miłość. Śruba to jest znakiem siły, przemierzania wielu mórz i oceanów, także znakiem podążania w czasie” – powiedział.

W tegorocznych obchodach 43. rocznicy podpisania porozumienia sierpniowego w Szczecinie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia ’71 na Wałach Chrobrego oraz przemawiał następnie przed bramą Stoczni Szczecińskiej. 

Pomnik ten był długo oczekiwany i wreszcie stał się zwieńczeniem starań o upamiętnienie historycznego okresu lat 70. Jest on poświęcony Bohaterom Strajku Styczniowego (1971). Stanowi też dopełnienie historii narodzin Ruchu Niepodległościowego w Szczecinie, dającego początek wielkim zmianom społecznym i politycznym – nie tylko w Polsce, ale też i w całej Europie.

W porównaniu do większości innych dużych miast europejskich Szczecin jest ciągle jeszcze ubogi w miejsca upamiętnienia historii współczesnej, szczególnie tej wiążącej się z polską państwowością.

Pomnik powstał dzięki staraniom, w pierwszym rzędzie, Polskiej Żeglugi Morskiej, która przekazała śrubę okrętową Stowarzyszeniu Społecznemu „Grudzień ’70/Styczeń ’71” ze statku m/s NSZZ Solidarność (jednego z serii 6 masowców klasy Panamax, zbudowanych dla PŻM w kopenhaskiej stoczni Burmeister & Wain w latach 1991-1992, pływającego obecnie pod banderą Vanuatu) oraz Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność”; Zachodniopomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu (za udostępnienie terenu pod pomnik) i wreszcie Instytutowi Pamięci Narodowej (za sfinansowanie budowy pomnika) i firmie Szouton Kamieniarstwo (za jego realizację).

– Podążamy ostatnią prostą, która doprowadziła nas do wolnej Polski. Dzięki ludziom Solidarności i podpisanym tu porozumieniom idziemy drogą, którą wiedzie od roku 1970 – powiedział prezydent Andrzej Duda w Stoczni Szczecińskiej (utworzonej w Szczecinie po II wojnie światowej na terenie byłych stoczni niemieckich AG Vulcan Stettin i Stettiner Oderwerke zniszczonych w czasie nalotów alianckich oraz demontażu części wyposażenia przez wycofujących się Niemców oraz przez Armię Czerwoną) – nawiązując do odsłoniętego wcześniej pomnika Bohaterów Stycznia ’71. – To tu w stoczni robotnicy byli siłą napędową walki o wolną Polskę – kontynuował. – Wolność w sercach była tak mocno zakorzeniona, że można było przezwyciężyć stan wojenny. Przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy. Solidarność zwyciężyła, oni zwyciężyli, wy zwyciężyliście. Mamy wolną Polskę – mówił prezydent.

Podczas uroczystości w stoczni wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego: „W narodziny Solidarności, od samego początku, wpisany był pewien paradoks. Oto bowiem w kraju komunistycznym, planowo ateizującym społeczeństwo, wybrzmiał nagle silny głos protestu, który nie ograniczał się do spraw tylko ekonomiczno-bytowych. Dla protestujących ważne okazały się także kwestie etyczne, włączone potem przez nich do szeroko pojętego programu odnowy społecznej” – napisał premier.

Pierwsza część obchodów 43. rocznicy podpisania porozumienia sierpniowego odbywała się na Wałach Chrobrego przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Druga część zlokalizowana została przy bramie Stoczni Szczecińskiej przy ul. Antosiewicza 1. Trzecia i ostatnia w kościele pw. św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty. A wieczorem uczestnicy obchodów uczestniczyli w koncercie w szczecińskiej filharmonii im. Mieczysława Karłowicza przy ul. Małopolskiej. W obchodach, obok prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestniczyli także: wojewoda zachodniopomorski, prezydent Szczecina, przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego, wojska, policji, straż graniczna, związkowcy, stoczniowcy, kombatanci oraz mieszkańców Szczecina.

Tekst i zdjęcia: Leszek Wątróbski

zdjęcia:

01. Obchody 43. rocznicy podpisania porozumienia sierpniowego w Szczecinie (fot. Leszek Wątróbski)

02. Odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia ’71 dokonują: prezydent RP Andrzej Duda i Eugeniusz Szerkus (z komitetu strajkowego stoczni im. Warskiego w Szczecinie) (fot. Leszek Wątróbski)

03. Delegacje NSZZ „Solidarność” uczestniczące w obchodach (fot. Leszek Wątróbski)

04. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie” uświetniający obchody 43. rocznicy podpisania porozumienia sierpniowego w Szczecinie (fot. Leszek Wątróbski)

05. Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego (fot. Leszek Wątróbski)

06. Prezydent RP Andrzej Duda przy bramie Stoczni Szczecińskiej (fot. archiwum)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze