Andrzej Moniuszko
Kalabria to najdalej wysunięty na południe region kontynentalnej części Włoch, położony na samym czubku włoskiego buta, nazywany często terra da scoprire, czyli krainą do odkrycia. Z uwagi na swoje położenie region ten wciąż nie został odkryty przez turystów, chociaż słońce świeci tutaj przez 320 dni w roku, a woda nawet po sezonie jest na tyle ciepła, że swobodnie można się kąpać. Perłą regionu jest miasto Tropea, które słynie ze spektakularnego położenia, pięknej plaży i skalistych klifów. Nieco dalej na południe znajduje się Capo Vaticano z licznymi zatokami i jednymi z najpiękniejszych plaż we Włoszech.
Związek Polaków w Kalabrii (Associazione dei Polacchi in Calabria)
ZPwK został założony w październiku 2003 roku. Jego powstanie było wyjściem naprzeciw potrzebom Polonii włoskiej szukającej pomocy w rozwiązywaniu piętrzących się problemów gospodarczo-społecznych. I była to inicjatywa wielce potrzebna i trafna, o czym świadczy historia organizacji.
Związek jest jedną z bardziej prężnych organizacji polonijnych. Związek Polaków w Kalabrii jest największą organizacją polonijną działającą na południu Włoch i jedną z bardziej znaczących na terenie kraju. Jego podstawowym celem jest promowanie Polski, budowanie pozytywnego wizerunku Polaka w Kalabrii i we Włoszech, krzewienie polskiej świadomości i tożsamości narodowej a także integracja środowiska polonijnego.
W latach 2006-2008 z inicjatywy Związku odbyło się w Reggio Kalabria szereg prestiżowych wystaw poświęconych sylwetce i pontyfikatowi polskiego papieża Jana Pawła II.
W ramach innych działań stowarzyszenie tylko w ostatnim roku zorganizowało m.in. wystawę fotograficzną o II wojnie światowej, Auschwitz-Birkenau i bitwie pod Monte Cassino, ekspozycję zatytułowaną „Madame Curie”, jak również koncerty muzyki klasycznej i lekkiej. Organizacja prowadzi ponadto działalność społeczną i socjalną, służąc m.in. pomocą polskim obywatelom w dochodzeniu roszczeń u pracodawców oraz na płaszczyźnie tłumaczeń i mediacji międzykulturowej. ZPwK ściśle współpracuje z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie, zapewniając opiekę logistyczną podczas dyżurów konsularnych. Przedstawiciele organizacji interweniują też w konfliktach pomiędzy pracodawcami i pracownikami, pomagają osobom schorowanym, z dużymi patologiami, pomagają matkom i dzieciom w okresach rozpraw rozwodowych.
Istotnym celem statutowym stowarzyszenia jest promocja kultury i nauki polskiej w szkołach i na uniwersytetach: służy temu umowa o współpracy pomiędzy kalabryjskimi placówkami oświatowymi i ZPwK. W trakcie ich realizacji organizowane są seminaria naukowe, wystawy, konkursy i prelekcje, które odbyły się m.in. na uniwersytetach Mediterranea i Dante Alighieri, szkołach gimnazjalnych i w siedzibach organizacji kulturalnych.
Od lutego 2012 r. związek prowadzi też społeczną szkołę (PSE – Polska Szkoła Eksperymentalna), której podstawowym celem jest integracja dzieci i młodzieży, rozpoznanie ich kompetencji językowych, kulturowych oraz znajomości polskich tradycji. Grono pedagogiczne PSE opracowuje programy autorskie dla poszczególnych grup wiekowych i poziomów językowych. Przygotowywane są one na podstawie wytycznych MEN oraz placówek szkolnictwa polskiego, ale z indywidualnym podejściem do potrzeb.
Polak Roku we Włoszech
Jedną ze sztandarowych inicjatyw ZPwK jest konkurs pod nazwą „Polak Roku we Włoszech i na Świecie”, którego autorką jest Katarzyna Gralińska, przewodnicząca Związku Polaków w Kalabrii. Celem konkursu jest przedstawienie dorobku i wzmocnienie pozytywnego wizerunku Polaka przedsiębiorczego, odnoszącego sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, artystycznego lub naukowego.
W październiku 2022 r. w Rzymie odbyła się już VI edycja tego konkursu. Miło nam donieść, iż jego laureatami byli również przedstawicieli Polonii chicagowskiej, o czym mieliśmy okazję informować naszych czytelników w listopadowym wydaniu Gwiazdy Polarnej. Więcej informacji o konkursie, jego historii, laureatach jak również formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej: polakrokuwewloszech.com.
Odważne Kobiety
Nowym przedsięwzięciem organizacji jest konkurs „ODWAŻNE KOBIETY – opowiem ci moją historię”, którego autorką jest Magdalena Ratajewska, sekretarz Związku Polaków w Kalabrii. Jest on adresowany nie tylko do dzielnych, niezależnych i wrażliwych na losy innych kobiet, lecz również do tych, które walczą lub musiały walczyć z jakąkolwiek formą przemocy, dyskryminacji lub niesprawiedliwości.
W konkursie mogą wziąć udział kobiety (bez względu na wiek, doświadczenie, wykonywaną pracę, osiągnięcia zawodowe), które mają coś interesującego i inspirującego do przekazania innym; kobiety, które pomimo wielu przeszkód osiągnęły sukces w życiu zawodowym i mogą być przykładem dla innych; kobiety, które walczą lub walczyły z każdą formą niesprawiedliwości, przemocą, odbieraniem praw kobiet, z trudnościami losu czy problemami życiowymi i pragną podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami. Projekt zakłada i oferuje uczestnictwo w warsztatach motywacyjnych i rozwojowych prowadzonych przez profesjonalistów z Polski oraz innych państw europejskich. Uczestniczki warsztatów nauczą się rozpoznawania własnych emocji, zwiększania dystansu do siebie i świata, poznają metody radzenia sobie ze stresem i kompleksami. W jego ramach realizowane są również panele dyskusyjne i doradztwo psychologiczne, adwokackie i inne.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w marcu 2022 r. w mieście siedziby związku, Reggio Calabria we Włoszech, i odniosła duży sukces. Wśród uczestniczek były kobiety biznesu, które po wielu trudach osiągnęły sukcesy zawodowe; kobiety, które walczyły z dyskryminacją, chorobą lub przemocą instytucjonalną. Historie ze swojego życia opowiadały matki walczące o opiekę nad dziećmi; narzeczone i żony zmagające się z przemocą domową lub stalkingiem; gospodynie domowe ubezwłasnowolnione ekonomicznie, które odważyły się zmienić swoje życie.
W dniach od 24 do 26 listopada ubiegłego roku odbyła się II międzynarodowa konferencja projektu „ODWAŻNE KOBIETY – opowiem ci moją historię”. Została ona zorganizowana w Kielcach; partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wraz z Samorządem Województwa Świętokrzyskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Dom i Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Tematem warsztatów spotkania była „Autentyczność – Odwaga bycia – Akceptacja siebie”. Do Kielc przybyły odważne, wspaniałe, empatyczne, solidarne kobiety z różnych stron świata – Włoch, Polski, Słowacji, Austrii, Belgii i Ukrainy. Występujące panie mówiły o tym, jak osiągnąć sukces wbrew przeciwnościom i opowiadały o walce z wyrokami sądów, które odebrały im dzieci; mówiły o tym, jak poświęciły swoje życie dla pracy w służbach specjalnych i na podstawie osobistych doświadczeń służyły radą, jak uciec od przemocy fizycznej i jak walczyć z dyskryminacją w życiu zawodowym.
„Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Cytat Coco Chanel znakomicie oddaje przesłanie, którym kierują się autorki w trakcie realizacji projektu „ODWAŻNE KOBIETY – opowiem ci moją historię”. To wartościowe przedsięwzięcie, które stanowi bazę do tworzenia ciekawych międzynarodowych relacji interpersonalnych, projektowania wspólnych przedsięwzięć, czerpania radości ze wspierania innych. Jest on też znakomitą platformą do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, emocji.
Organizatorzy przedsięwzięcia apelują: „Jeśli jesteś zainteresowana, chcesz opowiedzieć twoją historię, spędzić miło czas pośród kobiet, nawiązać nowe kontakty, poznać metody radzenia sobie ze stresem i kompleksami, wzmocnić wiarę w siebie, napisz do nas – odwaznek@gmail.com”.
Następne edycje projektu odbędą się wiosną i jesienią 2023 r. O ich lokalizacji organizatorzy poinformują na swojej stronie internetowej. Kolejnymi potencjalnymi miejscami, w których konferencje będą organizowane, są Belgia i USA (Chicago). Więcej informacji o konkursie na stronie: www.odwaznekobiety.com.
Andrzej Moniuszko
Zdjęcia:
1. Gościem pierwszego spotkania odważnych pań w Reggio Calabria była wicemarszałek Senatu RP – Gabriela Morawska-Stanecka
2. Uczestniczkom zjazdu w Kielcach humory dopisywały
3. Organizatorki wraz z uczestniczkami kieleckiego zjazdu