Andrzej Moniuszko
W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 24 kwietnia br., w sali bankietowej Jolly Inn w Chicago odbyła się 5. Jubileuszowa Gala zorganizowana przez Ligę Katolicką Pomocy Religijnej Polsce i Polonii wraz z Komitetem Stypendialnym i Formacyjnym im. św. Jana Pawła Wielkiego. W jej trakcie zaprezentowana została polonijna młodzież uniwersytecka „Wschodzące Gwiazdy Polonii” – laureaci programu stypendialnego na rok akademicki 2022/2023 z regionu 7 (Illinois, Indiana, Wisconsin).
Stypendia im. św. Jana Pawła Wielkiego przeznaczone są dla przedstawicieli młodego pokolenia amerykańskiego polskiego pochodzenia. Przyznawane są one rokrocznie od czterech lat, a o ich popularności niech świadczy fakt, iż z każdym rokiem zwiększa się liczba studentów, którzy je otrzymują. Warunkiem ich otrzymania są nie tylko dobre wyniki w nauce, lecz również m.in. osiągnięcia pozauczelniane, zaangażowanie w życie Kościoła i w działalność organizacji polonijnych. Każdy wyróżniony stypendysta nagradzany jest odnawialnym stypendium w wysokości $5000 i bierze udział w programie formacyjnym.
Szczegółowe informacje o programie stypendialnym i procesie aplikacyjnym dostępne są na stronie internetowej www.catholicleaguepolonia.org.
Zebranych powitała przewodnicząca Komitetu Stypendialnego dr Łucja Mirowska-Kopeć, a następnie przedstawiła krótką historię Funduszu Stypendialnego. Konsul generalny Małgorzata Bąk-Guzik pogratulowała stypendystom i ich rodzicom. Miłym akcentem uroczystości było wystąpienie zaproszonego gościa – sędziny polskiego pochodzenia i aktywnej działaczki organizacji polonijnych Diann K. Marsalek, która opowiedziała o swojej karierze zawodowej i podkreśliła rolę mentorów w rozwoju kariery zawodowej.
W słowno-muzycznym montażu artystycznym poświęconym życiu i działalności św. Jana Pawła II pokazano wirtualny, pielgrzymkowy szlak drogą świętego życia Wielkiego Polaka. Przypomniane zostały jego przesłania, które stały się mottem życiowym dla wielu laureatów programu stypendialnego. To on – poeta, aktor, ksiądz, biskup, kardynał, papież, mąż stanu, opiekun ludzkości – jest wzorem godnym podziwu i naśladowania; to on jako jeden z nielicznych wzniósł się ponad wszelkie różnice światopoglądowe i polityczne, mając na uwadze jedynie dobro drugiego człowieka.
W programie wystąpiły m.in. siostry Kasia i Karolina Szczech, które zaprezentowały swój kunszt wokalno-instrumentalny. Wraz z widownią wykonały one „Barkę” – przepiękną oazową pieśń, szczególnie ukochaną przez świętego Jana Pawła II.
Po części artystycznej ks. Idzi Stacharczyk, reprezentujący nieobecnego z powodu choroby biskupa Andrew Wypycha, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie prowadzonego przez Ligę Katolicką programu stypendialnego i wskazał na potrzebę kształcenia przyszłych polonijnych liderów. To oni będą wyznaczać kierunki działań i inicjować przedsięwzięcia oparte na tradycyjnych wartościach takich jak: Bóg, wiara, rodzina, honor, praca i ojczyzna, których zmaterializowany, pędzący świat coraz częściej zapomina.
Po wspólnym obiedzie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów. Na rok akademicki 2022/2023 rekordową liczbę subwencji finansowych otrzymało 20 aplikantów na łączną kwotę $100.000. Było to możliwe dzięki sponsorom takim jak ks. Jan Gnoiński z parafii św. Ferdynanda, parafia św. Jamesa, Fundacja Kopernikowska i Związek Klubów Polskich. Na liście darczyńców szczególne miejsce zajmuje ks. bp Andrzej Wypych i jego Rodzinna Fundacja, która już od ponad 16 lat wspomaga finansowo studentów w Polsce i USA, przekazując majątek rodzinny na działalność organizacji. Ks. Biskup jest również pomysłodawcą, inicjatorem i fundatorem wspomnianego już komitetu stypendialnego.
W tym roku stypendia, które są odnawialne i można się o nie ubiegać przez 4 lata nauki, po raz kolejny otrzymali: David Barnas, Filip Jan Czarkowski, Monika Cachro, Michal Drwal, Filip Majka, Arthur Malyszko, Matthew Andy Milan, Bartosz Skubik, Kamila Danuta Wilhelm, Magda Maria Wilhelm, Gabriela David Waz i Victor Wiski. Grupę tę uzupełnili studenci, którzy otrzymali granty po raz pierwszy: Nicole Biestek, Julia Monika Chom, Marcin Kowalik, Damian Jan Lassak, Oliwia Anna Mucha, Daniel Plewa, John Joseph Strus i Catherine Ann Walus. Wszyscy stypendyści ukończyli szkoły polonijne m.in. w Chicago, Lemont, Niles, Schaumburgu, Algonquin, Palatine i Summit i są aktywnie zaangażowani w działalność swoich parafii, m.in. św. Cyryla i Metodego, św. Frdynanda, św. Daniela Proroka, św. Alfonsa, św. Małgorzaty, św. Tomasza Becketa, św. Franciszka Borgii, św. Trójcy i Miłosierdzia Bożego.
Po otrzymaniu nagród studenci mieli okazję zapoznać zgromadzonych z wybranymi przez siebie uczelniami i obranymi kierunkami studiów. Stypendyści będą kontynuować naukę m.in. na uniwersytetach w Chicago, Champagne, Des Moines, Bloomington i Aurorze, studiując m.in. operę i śpiew, zarządzanie, finanse, informatykę, wystrój wnętrz, muzykę, fizykoterapię i medycynę. Wspólnym tematem wszystkich wystąpień były serdeczne słowa podziękowania skierowane do organizatorów nie tylko za okazaną wsparcie finansowe, ale i za pomoc formacyjną w kształtowaniu wartości chrześcijańskich.
Na zakończenie wieczoru prezes Związku Klubów Polskich i przewodnicząca Komitetu Stypendialnego dr Łucja Mirowska-Kopeć gratulując laureatom i ich rodzinom otrzymanych wyróżnień, zwróciła się z apelem do osób prywatnych i organizacji polonijnych z prośbą o włączenie się we współfinansowanie programu stypendialnego, aby dać młodym ludziom szansę na rozwój swojego potencjału duchowego, intelektualnego, naukowego i artystycznego.
Tekst i zdjęcia
Andrzej Moniuszko
Zdjęcia:
Magical Keys
Konsul RP Małgorzata Bąk-Guzik
Ks. Idzi Stacherczak
Przedstawiciele szkół polonijnych z zaproszonymi gośćmi
Filip Majka, stypendysta
Laureaci gali wraz z rodzicami, organizatorami i zaproszonym gośćmi