piątek, 3 maja, 2024

Żegnaj, szampanie

Globalne ocieplenie i forsowane na siłę zmiany stylu życia, by zapobiec zagładzie świata, już wkrótce mogą pozbawić nas wielu przyjemności. Począwszy od jazdy samochodem, a na jedzeniu i piciu kończąc.

Według platformy badawczej zajmującej się przeciwdziałaniom zmianom klimatycznym, na świecie może wkrótce zabraknąć szampana. Firma stwierdziła, że zmieniający się klimat może zagrozić popularnemu świątecznemu napojowi. Zbierane dane po przetworzeniu przez sztuczną inteligencję sugerują, że setki odmian winorośli mogą być na skraju wyginięcia, w tym winogrona, z których powstaje szampan, takie jak pinot noir, chardonnay i merlot. Do roku 2050 osoby pijące szampana i wino mogą się z tymi trunkami pożegnać. Jeśli więc szczególnie lubimy butelkę wina z określonego regionu, już teraz powinniśmy się nią cieszyć bez ograniczeń, póki nie jest za późno.

Wyjątkowy smak szampana powstaje w wyniku połączenia ciepłych i słonecznych dni zapewniających bogaty smak i chłodnych nocy zapewniających kwaśne, rześkie uczucie. Jednak w miarę ocieplania się klimatu te chłodne noce mogą zanikać. To stawia hodowców w bardzo trudnej sytuacji. W świetle zmieniającego się klimatu niektórzy hodowcy będą musieli przenieść produkcję na północ, aby wykorzystać chłodniejsze dni. W miarę jak hodowla winorośli zacznie się przenosić w inne miejsca, ucierpią na tym tradycyjne regiony znane z produkcji szampana.

Szampan obecnie pochodzi z jednego regionu Francji. Dochód z eksportu win francuskich wynosi ponad 9 miliardów dolarów, co stanowi 16 proc. całej światowej sprzedaży win. Jak podają statystyki, w 2021 r. plantatorzy szampana odnotowali najmniejsze zbiory od 1957 r. z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wino musujące można produkować wszędzie, ale szampana można produkować tylko w Szampanii. Zmiany mogą mieć kluczowe znaczenie dla francuskiej gospodarki i mieć wpływ na sytuację setek tysięcy pracowników branży.

Hodowcy win we Francji i we Włoszech będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, by przetrwać, w miarę jak zmienia się klimat w dotychczasowych regionach upraw. Będą im potrzebne opracowania prognoz klimatycznych dla konkretnych lokalizacji. Może to mieć wpływ na to, jakie odmiany będą uprawiane, a także, gdzie i kiedy będą sadzone. Dzięki temu hodowcy będą wiedzieć, czy w danym miejscu można liczyć na długofalowe korzystne warunki klimatyczne.

Nie powinniśmy jednak popadać w skrajny pesymizm co do winnych preferencji. Całkowite wyginięcie winorośli nam nie grozi, ponieważ w wielu regionach i w różnych krajach uprawia się winogrona takie jak chardonnay i pinot noir. Jest jednak prawdopodobne, że klimat w regionie Szampanii stanie się mniej odpowiedni dla uprawy, co oznacza, że produkowany tam szampan będzie inny i prawdopodobnie gorszej jakości. 

Jacek Hilgier

pointpub@sbcglobal.net

Najnowsze